0 Kan Grubu İçin Egzersiz Kılavuzu

0 Kan Grubu İçin Egzersiz Kılavuzu

             Yoğun egzersiz programının aşamaları ısınma, aerobik ve soğumadır.Isınma, yaralanmaları önlemek açısından çok önemlidir.Bu sayede kaslara kan gider, yapılacak olan egzersize hazırlık yapılır.Isınma aşaması gerinme ve esneme hareketleriyle yapılmalıdır.Kas ve tendon yırtılmaları önlenmiş olur.

            Egzersiz iki ana tiptedir:Hareketsiz kaslara yükleme yapılan izometrik egzersizler ve koşu ya da yüzme gibi  hareket ederek kas tansiyonu üreten izotonik egzersizler.İzometrik egzersizler kasları canlandırır, ardından gelen izotonik egzersizler de güç verir.İzometrik egzersizler, ağırlık çalışmalarıdır.

            Aerobik egzersizlerden maksimum fayda elde edebilmek için maksimum kalp atışınızın en az  %70’ine kadar çıkmanız gerekir.Bu seviyeye ulaştıktan sonra, 30 dakika boyunca aynı seviyede kalmanız gerekir.Bunu haftada en az üç kez tekrarlamalısınız.

            Maksimum kalp atışınızı hesaplamanın yolu:

            1.Yaşınızı 220’den çıkarın

            2.Bulduğunuz rakamı 0.70’le çarpın.Altmış yaşından büyükseniz ya da fiziksel kondisyonunuz düşükse, bulduğunuz rakamı 0.60’la çarpın.

            3.Sonucu 0.50’yle çarpın.Örneğin, elli yaşında sağlıklı bir kadınsanız,

            220-50=170

            170*0.70=119

            119*0.50=85

Yani maksimum kalp atışınız 119, minimum 85 olmalıdır.

Kırk yaşın altındaki aktif ve sağlıklı kişiler ve altmış yaşın altındaki kalp hastalığı olmayanlar, önerilen egzersizlerden kendilerine göre bir seçim yapabilirler.

Amacınızın, strese karşı fiziksel aktiviteyle tepki vermek olduğunu unutmayın.0 grubu olanların, aşırı yorgunluk ve depresyona karşı en büyük silahları fiziksel aktivitedir.Metabolizmanızı bir ateş gibi düşünün.Küçük çıraları tutuşturarak ateş yakarsınız, sonra daha büyük odunları ateşe atarsınız.Sonunda devasa bir kamp ateşiniz olur.45-60 dakika boyunca aerobik yapamayacak kadar yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız, en azından bir şeyler yapmaya çalışın!Kendinizi iyi hissettikçe süreyi uzatın.Sonunda stres seviyeniz azalacak, daha iyi hissedecek ve enerjiyle dolacaksınız.