A Kan Grubu İçin Önerilen Bitkiler/Fitokimyasallar

A Kan Grubu İçin Önerilen Bitkiler/Fitokimyasallar

            AKDİKEN:Akdiken, çok faydalı bir kardiyovasküler toniktir.Ailesinde kalp hastalığı geçmişi bulunan A grupları, beslenme düzenlerine akdikeni mutlaka eklemelidir.Bu fitokimyasal, akdiken ağacından elde edilir.Çok yüksek kardiyovasküler etkileri vardır.Damarların esnekliğini artırır ve kalbi güçlendirir.Kan basıncını düşürür, damarlarda biriken plaklarda çözücü etki yapar.

            Almanya’da eczacılıkta kullanımı resmen kabul görmüş olan akdiken, aslında başka bir yerde bilinmez.Tabletleri ve solüsyonları doğal tedavi uzamanlarından, doğal ürünler satan marketlerden ve eczanelerden temin edilebilir.Bu bitkiyi fazla övmeme gerek yok;Alman resmi  makamları, akdikenin yan etkilerinin olmadığını onaylamıştır.Bana kalsa akdiken ekstresini kahvaltı gevreklerine bile eklerdim.

 

            BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN BİTKİLER:A grubu olanların bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan ekinezya bitkisi grip ve soğuk algınlığından korunmada ve bağışıklık sisteminin kansere karşı tepki vermesinde faydalıdır.Yaygın kullanımı vardır.Çin’de yetişen bir bitki olan geven de bağışıklık toniği olarak alınır; ancak bulması biraz zordur.İki bitkide de bağışıklık sisteminin savunmasında rol oynayan, beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını teşvik eden mitojenler gibi şeker yapıları mevcuttur.

 

            SAKİNLEŞTİRİCİ BİTKİLER:A grubu olanlar papatya ve kedi otu gibi hafif sakinleştirici bitkileri anti-stres faktörü olarak kullanabilir.Bu bitkiler çay formunda sıklıkla tüketilebilir.Kedi otunun, Valium adlı sakinleştirici ilacın doğal formu olduğuna dair efsaneler dolaşır.Bu doğru değildir.Kedi otu aslı Valerian olan adını İranlılarla yaptığı bir savaşta esir düşen Roma imparatorundan alır.İmparator öldürülmüş, içi doldurulmuş, kırmızıya boyanmış ve İran müzesinde sergilenmiştir.

 

            KUERSETİN:Kuersetin, sebzelerde özellikle de kuru soğanda bol miktarda bulunan bir biyoflavonoittir.Kuersetin, doğal ürünler satan marketlerde bulunabilir.100-500 mg. arası kapsüller halinde satılır.Kuersetin çok kuvvetli bir antioksidandır.E vitamininden yüzlerce kez daha etkilidir.A grubu olanların kanser önleme stratejilerine çok fayda sağlar.

 

            BOĞA DİKENİ:Kuersetin gibi boğa dikeni de çok güçlü bir antioksidandır.Karaciğer ve safra yolunda yoğunlaşır.A grubu olanlar karaciğer ve safra kesesi  hastalıklarına yakalanabilirler.Ailenizde karaciğer, pankreas  ya da safra kesesi hastalıkları varsa boğa dikeni takviyesini kullanabilirsiniz.Kemoterapi gören kanser hastaları, karaciğer tahribatını önlemek için mutlaka boğa dikeni takviyesi almalıdır.

 

            BROMELAİN (Ananas Enzimi):A grubu iseniz ve karında şişlik ya da protein emiliminde yetersiz olduğunu gösteren başka belirtiler taşıyorsanız bromelain takviyesi almalısınız.Bu enzim, yiyeceklerden gelen proteini parçalar;A grubunun hassas sindirim sistemine, protein emiliminde yardımcı olur.

 

            PROBİYOTİK TAKVİYELER:A grubu  beslenme düzenine yeni başladıysanız, vejetaryen beslenmeye alışkın olmadığınızdan, şişkinlik ya da gaz probleminiz olabilir.Probiyotik takviye, sindirim sisteminde bulunan iyi bakterileri içerir.Probiyotik alırken “bifıdus faktörü” yüksek olanı tercih edin.Bu bakteri, A grubu olanlara en faydalı olandır.