AB Kan Grubu İçin Stres/Egzersiz Profili

AB Kan Grubu İçin Stres/Egzersiz Profili

            Stresin olumsuz etkilerine karşı koyma gücü, kan grubunuzla mevcuttur.3. bölümde de değindiğimiz gibi mesele stres değil, strese karşı verdiğimiz tepkidir.Her kan grubunun, strese karşı koymak için belli genetik programları vardır.

            AB grubu olanlar, stresin ilk aşamasına zihinsel olarak tepki verirler.Beyinde adrenerjik olarak yüklenmiş ampuller yanar.Endişe, sinirlilik, hiperaktivite ortaya çıkar.Stres sinyalleri bağışıklık sistemine ulaştığında zayıf düşersiniz.Sinir sisteminizin yüksek hassasiyeti, koruyucu antikorları aşındırır.Enfeksiyonlarla ve pusuda bekleyen bakterilerle mücadele edemeyecek kadar güçsüz düşersiniz.

            Yoga ve meditasyon gibi sakinleştirici teknikler odaklanma ve gevşemeyi sağlayarak strese karşı koymanıza yardım eder.AB grubu olanlar sürekli çatışmaya ve cepheleşmeye dayanamazlar.Hareketsiz, sakinlik içinde kalmak onlara iyi gelir.

            Stres seviyelerini azaltmazlarsa AB grubu olanlar kalp hastalıkları ve kansere açık hale gelirler.Sakinleştiren ve odaklanmayı sağlayan egzersizler A grubunu stresten uzaklaştırır.

            Tai chi chuan denen törensel hareketleri olan Çin boksu ve Hintlilerin esneme sistemi olan hatha yoga sakinleştirici, odaklanmayı sağlayıcı egzersizlerdir.Yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi hafif izotonik egzersizler AB grubuna çok faydalıdır.Sakinleştirici egzersizler dediğimizde , ter atmamayı kast etmiyoruz.Burada önemli olan, fiziksel ve zihinsel aktiviteyi birleştirmektir.

            Örneğin fazla rekabet isteyen spor ve egzersizler sizi gerginleştirerek yorar.Eskisinden daha asabi olursunuz.Bağışıklık sisteminiz hastalıklara karşı savunmasız kalır.

            Aşağıdaki egzersizler AB grubu olanlara önerilmektedir.Belirtilen sürelerden şaşmamaya dikkat edin.Gerginliği atmak ve canlanmak için bu egzersizlerden bir ya da ikisini, haftada üç ya da dört kez yapmalısınız.

 

Egzersiz

Süre

Sıklık

Tai Chi

30-45 dak.

Haftada 2-3 kez

Hatha Yoga

30 dak.

Haftada 2-3 kez

Aikido

60 dak.

Haftada 2-3 kez

Golf

60 dak.

Haftada 2-3 kez

Bisiklet

60 dak.

Haftada 2-3 kez

Hızlı Yürüme

20-40 dak.

Haftada 2-3 kez

Yüzme

30 dak.

Haftada 2-3 kez

Dans

30-45 dak.

Haftada 2-3 kez

Aerobik

30-45 dak.

Haftada 2-3 kez

Yürüyüş

45-60 dak.

Haftada 2-3 kez

Esneme

15 dak.

Her Egzersizden Önce