ANEMİ

GRİP, NEZLE VE DİĞER RAHATSIZLIKLARDA NELER YEMELİ, BESLENMELERİNE GÖRE DİYET YÖNTEMLERİ, HASTALKLARI HAKKINDA BİLGİ VE AÇIKLAMALAR

  

ANEMİ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Anemi ,alyuvarlar sayısının eksilmesi  veya hemoglobin molekülleri  sayısının azalmasıdır.Belirtileri halsizlik,enfeksiyonlara duyarlılığın artışı ve konsantrasyon bozukluğudur.Daha ağır olduğu durumlarda  dokulara  oksijen  sağlanmasında  bozukluk  ortaya çıkabilir;bunun sonucunda  nefes  darlığı ve letarji olabilir.

Aneminin en yaygı sebebi demir eksikliğidir:ancak  tek sebep bu değildir.Folik  asit  eksikliği de  alyuvar  sayısı  azaltılabilir.Bakır B6 ve B12 vitamini  eksikliği de alyuvar oluşumunu  bozabilir,ancak  bu  sebeplerle oluşan anemi nadir görülür.Aneminin  tipinin  belirlenmesi  için bir doktor  tarafından çeşitli teslerinin  yapılması gerekir.

Demir eksikliği anemisi,özellikle ağır menstüral kanama geçiren menopoz öncesi  kadınlarda yaygındr.

Demirden  zengin  gıdalar  yemek  demir eksikliği anemisini  önleyebilir.Yemek yerken  kahve yada  diğer kafeinli içecekleri içmeyin;çünkü  bunlar demirin emilimini engelleyebilirler.Demirle birlikte C vitamini yiyin;C vitamini demirin emilimini kolaylaştırır.

Diyet Önerileri

Demirden zengin gıdalar (kırmızı et,kuruyemiş,katkılı kahvaltılık gevrekler) yiyin.

Folik asit eksikliğine bağlı anemiye karşı maya,buğday tohumu,kuru fasulye,ayçiçeği çekirdeği ve arada bir de  karaciğer yiyin.