ATEROSKEROZ

GRİP, NEZLE VE DİĞER RAHATSIZLIKLARDA NELER YEMELİ, BESLENMELERİNE GÖRE DİYET YÖNTEMLERİ, HASTALKLARI HAKKINDA BİLGİ VE AÇIKLAMALAR

  

ATEROSKEROZ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Koroner arter  hastalığı  kalbe  kan  taşıyan  atardamarlar kalın  ve sarımsı  mum  gibi  madde olan  plak  birikintileriyle daraldığında  yada  tamamen  tıkandığında ortaya çıkan  bir hastalıktır.Plağın içinde  karaciğerde üretilen bir yağ  yada  lipit  olan  kolestrol ve çeşitli  tipte  hücreler bulunur.Kalbe  kan  akışının  kesilmesi  kalp  krizi  ile sonuçlanır.

Kalp  hastalıkları Amerika’da  bir numaralı ölüm  sebebidir,ancak  bu hastalıkları  önleyebilecek  pek çok  şey  yapabilirsiniz.Öncelikle  kolestrol  ve  trigliserit seviyelerinizi normal kan  seviyesinde  tutarak  bir kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.İdeal  olan  kolestrol seviyesi 200mg\dl’nin altındadır.Daha da önemlisi iyi  bir LDL  yani  “kötü” kolestrol  oranınız olmalıdır;HDL safra ile atılması için  kolestrolü karaciğere taşır.Her kolestrol tipinin  doğru  miktarını  sağlamak için  toplam  kolestrol ve HDL arasındaki  oranı  6\1 ‘i  geçmemelidir.Bu nedenle  eğer  toplam kolestrolünüz 240 ise HDL 40  veya  daha fazla  olmalıdır.

Trigliseritler iyi  izlenmesi  gereken  diğer lipitlerdir.190mg\dl’in  üzerindeki  trigliserit seviyesi  kadınları  kalp  krizi için  büyük  ölçüde riske  sokar;erkekler için  bu  seviye 400’ün  üzerindedir.

Stres ve hareketsiz  bir yaşam  koroner arter hastalığı için  önemli  bir  risk faktörüdür.Diyet  kalp  hastalıklarını  önlemenin  önemli bir ögesi olabilir.

Diyet önerileri

Bol  yağlı beslenme alışkanlığı kalp hastalıklarının  ana  sorumlusudur.Yüksek  miktarda kolestrolden  zengin  yiyecek  yemek  kan kolestrolü seviyesini de arttırır.Bundan  dolayı  yüksek miktarda  doymuş  yağ  yemek  vücuttaki  kolestrol üretimini  fazlalaştırır.Bu  nedenle  Amerikan Kalp Derneği yağ  alımınızı toplam  günlük  kalorinizin  %30’u  geçmeyecek  şekilde  azaltmanızı tavsiye eder,bu  yağın  da sadece  % 10’u  doymuş  yağ olmalıdır.Bense  yağ  alımını % 25 civarında tutmanızı  öneririm.Ayrıca  toplam  kolestrol alımınız günde 300 mg’nin  altında olsun.

Bazı  yağlar diğerlerinden  daha iyidir.Aspir yağı mısır yağı ya da  ayçiçeği yağı  gibi  çoklu doymamış yağlar doymuş yağların  yerine  kullandıklarında  kolestrolün  azalmasını  sağlarlar.Ancak  hangi  yağ olursa olsun  bir gramındaki  9  kalori  şişmanlatır;bu  nedenle  bir günlük  yiyeceklerinize   ekleyeceğiniz çoklu  doymamış yağı miktarı 2 ila  3 çay  kaşığını geçmemelidir.

Margarin  bambaşka bir hikaye.Sıvı  yağı  margarine  döndürme  işlemi  sırasında  trans –yağ  asitleri oluşur,bu asitlerde  vücutta  kolestrol  oluşumuna  katkıda  bulunabilir.Yayık  margarinde  stick  margarinden  daha az  trans yağ  asidi  vardır;diyet  margarindeki  miktar  çok daha  azdır.İlla da margarin  kullanacaksanız az  miktarda kullanın.

Pek çok araştırma  özellikle  kanola yağı  ve  zeytin  yağında  bulunan  tekli  doymamış yağların  iyi kolestrol olan HDL’yi azaltmadan  kolestrolü azalttığını göstermiştir.Salatanıza yada  sebzenize  günde 2 ila 3 çay kaşığı zeytin yağı dökmek  ihtiyacınız olan  maksimum yararı sağlayacaktır.

Uskumru ,ançüez,beyaz etli  ton balığı,pisi balığı,somon ve  sardalye gibi  balıklarda  bulunan  omega_3 yağ asitleri de  kolestrol ve  trigliserit seviyeleri orta derecede yüksek olan  kişilerde bu  seviyeleri  düşürür.

ABD Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’ne  göre  sadece 1 gr  omega-3  yağ asidi  kalp hastalarını önemli derecede azaltabilir;erkeklerde bu oran  %40’a dek  ulaşabilir.

Bu miktarı  ne kadar  balık yiyerek  aşabileceğiniz hakkında  bir  fikriniz olması  açısından:120 gram Atlantik somonda 2 gram ,120 gramlık  ton  balığında  ise 0,8 gram  yağ asidi bulunur.

Bazı vitaminlerin koroner  arter hastalığı  riskini  azalttığına inanılır.Antioksidanlar  plak oluşumuna yol  açabilen  LDL yani ‘kötü’ kolestrolün  oksidasyonunu önlerler.

Beta-karoten ve kalsiyum pektat bakımından  zengin olan  havuç  kolestrolüne  dikkat  edenler için iyi bir seçimdir.Aslında  bir USDA araştırmasına göre  günde iki adet  havuç yemek  kolestrolü  %20 civarında  azaltabilir.Antioksidan  bakımından  zengin  yiyecekler:Brokoli ,bokchoy,papatya,kantalup kavunu,turunçgiller ve  yeşil yapraklı sebzelerdir.

Çözünebilir  lif  mükemmel  bir  kolestrol düşürücüdür.Yulaf kepeği,elma,karnıyarık otu,arpa ve  baklagillerde bulunur.

Pek çok  araştırma çiğ yada  pişmiş sarımsağın  kolestrolü,özelliklede LDL kolestrolü düşürülebildiğini  göstermiştir.Kızartın ,zeytin yağında soteleyin ,salata sosuna rendeleyin bu madde atardamarınız için çok iyidir.

  • Kolestrolü düşüren yiyecekler:
  • Kuru erik LDL  kolestrolü düşürür
  • Yonca  filizleri kolestrolü  yüksek  kişilerde  kolestrolü düşürür
  • Salatalığın kabuğunda strol adlı  kolestrolü düşüren bir bileşik  bulunur
  • Kırmızı  biberde  capsaicin bulunur,bu madde hem  trigliseritleri hem de kolestrolü  düşürür
  • Yeşil  çayda  kateşinler bulunur bu madde   hayvan deneylerinde  kolestrolü düşürmüştür.

Üzüm  ve şarapta  resveratrol bulunur,bu madde de kolestrolü düşürür.

Eğer diyet tek  başına işe  yaramazsa vitamin  takviyesi  almayı  düşünün.B  vitaminlerinden  niasin  ve  pantotenin güçlü  kolestrol ve  trigliserit düşürücülerdir.Kromun  da trigliseritleri azalttığı gözlenmiştir.Ancak  siz yine de  hangi  besin  desteğini  almanız  gerektiği  konusunda  doktorunuza danışın.