B1 VİTAMİNİ (THİAMİN)

VİTAMİN, VİTAMİNLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ VE AÇIKLAMALAR.

  

B VİTAMİNİ AİLESİ

B1 VİTAMİNİ (THİAMİN)

B1 VİTAMİNİ HAKKINDAKİ BİLGİLER

B1 vitamini, ya da thiamin, suda çözünen bir vitamindir.Ana işlevi gıdalardaki karbonhidratı glikoza dönüştürmektedir, bu şeker beynin ve sinir sisteminin çalışmasını sağlayan yakıttır.Ciddi thiamin eksikliği beriberiye sebep olabilir, bu da sinir sisteminin normal işlemini aksatır.Thiamin yoksunu insanlar genelde kafa karışıklılığının yanı sıra ayak ve bacaklarda hissizlik ve göz kaslarının felç olması gibi fiziksel belirtiler de yaşar.B1 açısından zengin besinlerin bazıları; ay çekirdeği, fastık ve pompano balığıdır.Birçok hazır kahvaltılık mısır gevreği thiaminle güçlendirilmiştir.Daha düşük oranlarda thiamin içeren yiyecekler ise bezelye, yer elması, mısır ve kavundur.Diğer suda çözünen vitaminler gibi thiamin de yemek pişerken kaybolabilir.

DOĞRU MİKTAR

Thiamin için tavsiye edilen günlük doz yetişkinler için 1 ila 1,5 mg’dır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlar 1,4 ila 1,6 mg thiamine ihtiyaç duyar.

Erkekler değil ama kadınlar, 19 ve 50 yaşları arasında, RDA’nın biraz altına düşüyorlar.

Bazı araştırmalar yaşlı insanların besin yoluyla yeterince thiamin almadıklarını gösteriyor.

Alkol thiamini yok edebilir, thiamin eksikliği alkolikler arasında çok yaygındır.

MUHTEMEL FAYDALARI

Gözler:Oftalmoloji Arşivleri dergisinde yer alan yeni bir araştırmaya göre thiamin de içeren multivitamin verilen insanların verilmeyenlere kıyasla katarakt olma ihtimalleri daha düşüktür.

Fiziksel ve Ruhsal Sağlık:Sinir sistemi üzerindeki etkisinden dolayı thiamin “moral vitamini” diye bilinir.Çok aktif olan ve çok yemek yiyen insanların aldıkları besini kullanabilmek için bu vitamine ihtiyaçları vardır.

Zona:Kas içine yapılan thiamin iğnesinin, çok ağrılı bir rahatsızlık olan zonayı, başarıyla tiğine dair  pek çok yerde raporlar çıktı. Fakat bu, kabul gören bir tedavi biçimi değildir.