B3 VİTAMİNİ (NİASİN)

VİTAMİN, VİTAMİNLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ VE AÇIKLAMALAR.

  

B3 VİTAMİNİ (NİASİN)

B3 VİTAMİNİ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Aynı zamanda niasin, niasinamid ve nikotinik asit olarak da bilinen B3 vitamini, karbon hidrat metabolizmsında thiamin ve riboflavin ile birlikte çalışır.ve hücre dokusu gelişimi için enerji sağlamak açısından gereklidir.B3 vitamini suda çözünür.

B3 açısından zengin besinlerin bazıları uskumru, kılıç balığı, tavuk, vitamin takviyeli kahvaltı gevrekleri, yağsız dana eti ve karaciğerdir.Niasin hemen hemen her ekmek ürününde düşük miktarlarda (tavsiye edilen günlük dozun %24’ünde az) bulunur.Vücuttaki niasin, triptofan (tryptophan) animoasidi tarafından üretilir, bu animoasit süt ve yumurtada bol bulunur.Bü yüzden eğer bol triptofan içeren bir beslenme şekliniz varsa, dış kaynaklardan niasin takviyesi yapmanıza gerek yoktur.

Ciddi niasin eksikliği, pellagra adlı güçsüzleştirici bir hastalığa sebep olur, cildin güneş gören yerlerinde kırmızı döküntüler ve dil şişmesi gibi belirtilerle başlayan hastalık, hızla bunamaya dönüşür ve ölümle sonuçlanabilir.

DOĞRU MİKTAR

Tavsiye edilen günlük doz yetişkin kadınlar için 15 mg, yetişkin erkekler içinse 19 mg’dır.Emziren kadınların 16 mg’ye ihtiyacı vardır.

En az iki yeni araştırma,  birçok insanın bu vitaminin eksikliğini çektiğini gösteriyor.Araştırmacılar, insanların yağı azaltmak için daha az et tülketmeleri sebebiyle büyük bir niasin kaynağından mahrum kaldıklarını tahmin ediyor.Fakat et yerine diyete tahıl eklemek, bu eksikliği giderecektir.

MUTEMEL FAYDALARI

Kanser:Kentucky Üniversitesi Markey Kanser Merkez’indeki araştırmacılar niasinin kanserden korunmada rol oynayabileceğini belirtmişlerdir.Araştırmacılar niasin eksikliğinin insan ve hayvan hücreleri üzerindeki etkisini incelediler.Niasin eksikliği olan hücreler genelde kanser habercisi olan, kötücül (malign) dönüşüm işaretleri göstermeye başladı.Niasinin kanseri önlemedki rolü hala tam olarak bilinmese de, bu araştırmalara göre, bu B vitamini vücudu kanserden korumada önemli bir etken olabilir.

Kalp:Çok yüksek dozlu niasin takviyelerinin- sadece yiyeceklerden alabileceğinizden çok daha yüksek-kandaki genel kolesterol oranını düşürdüğü ve HDL yani iyi kolesterolü artırdığı saptanmıştır.Fakat yüksek dozlarda alınan niasin, oldukça rahatsızlık veren kızarma ve kaşıntılara sebep olabilir.Ben inositol hexanicotinatlı “kızarma yapmayan” niasin takviyelerini kullanmanızı tavsiye ediyorum,  böylece rahatsızlığın bir kısmı giderilebilir.