BİOTİN

VİTAMİN, VİTAMİNLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ VE AÇIKLAMALAR.

  

BİOTİN

BİOTİN HAKKINDAKİ BİLGİLER

R enzimi veya H vitamini de denen biotin, aslında B vitaminleri ailesindendir.Suda çözünen bu vitamin bağırsaklarda birleştirilebildiği gibi besinlerden de alınabilir.Biotin yağ ve proteinin metabolize edilmesi ve C vitaminin emilmesi için gereklidir.Bu vitamin, A, B12, B6 vitaminleri ve niasinle beraber sağlıklı bir cilde katkıda bulunur.Biotin eksikliği egzama (ya da yüzde kuru kırmızı deri tabakaları) ve saç kaybına sebep olabilir.Biotin açısından zengin besinlerden bazıları meyveler, ceviz ve fındık gibi sert kabuklu yemişler, bira mayası, sığır ciğeri, fıstık ezmesi, karnabahar, yumurta sarısı ve tam tahıllı yiyeceklerdir.

DOĞRU MİKTAR

Tavsiye edilen günlük doz yetişkinler için 300 mcg’dir.

Östrojen biotinin emilmesini engeller; bu yüzden doğum kontrol hapı kullana kadınlar , biotin  takviyesi olmak konusunda bir doktora danışmalıdır.

MUHTEMEL FAYDALARI

Tırnaklar:İnce ve kırılgan tırnaklardan mı muzdaripsiniz?Biotinin zayıf tırnaklara iyi gelebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.İsviçreli araştırmacılar tırnak sorunları olan 32 kadın ve erkeğe dokuz ay boyunca 2,5 mg biotin verdiler.Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yeni yayımlanan araştırmaya göre, tedavi sonunda katılımcıların tırnak kalınlığında %25’lik bir artış gözlendi.

Saç:Ciddi biotin eksikliği, hayvanlarda ve insanlarda saç kaybına neden olabilir;bu yüzden biotin bazen “saç canlandırıcı” olarak lanse edilir.Biotin meraklıları bu vitaminin hem kelliği hem de saçların erken beyazlamasını önlediğini iddia ediyor.Bu iddiayı destekleyen herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor.Fakat ben aksine kabarık saçları daha iyi idare edilebilir. Hale getirdiği doğrultusunda kanıtlar olduğunu duydum.

UYARI

Çiğ yumurta biotinin vücut tarafından emilmesini engeller.Zaten salmonella bakterisi taşıma riski olduğundan, çiğ yumurta yememelisiniz.