ÇİNKO

MİNERALLER HAKKINDA BİLGİ VE AÇIKLAMALAR

  

ÇİNKO

ÇİNKO HAKKINDAKİ BİLGİLER

Bu mineral hücre bölünmesi, gelişimi ve tamirinde büyük rol oynar.Her bölünmesindeki rolü yüzünden yaraların iyileşmesi açısından da çok önemlidir, çünkü bu süreç hızla yeni hücrelerin üretilmesini gerektirir.Çinko normal tat alma ve koku duyularının korunmasına yardımcı olur ve bir bağışıklık artırıcı olduğu sanılmaktadır.

Çinko aynı zamanda erkek üreme sisteminin doğru işlemesi için de gereklidir.Çinko açısından zengin besinlerin bazıları, kuzu pirzolası, istiridye, karaciğer, yumurta, bira mayası, süt, fasulye, buğday tohumu, kabak çekirdeğidir.

DOĞRU MİKTAR

Tavsiye edilen günlük miktar kadınlar için 12 mg, hamile kadınlar için 15 mg, erkekler için 15 mg’dir.

MUHTEMEL FAYDALARI

Soğuk Algınlığı:Çinko insanlığın en sinir bozucuproblemlerinden biri olan soğuk algınlığının en etkili tedavisi olabilir.Kısa süre önce 73 nezleli Darthmounth Üniversitesi öğrencisine hastalıklarının en erken evrelerinde yeni çıkan çinko tabletleri verildi.Dozaj:İki saatte bir 2 tablet, günde 8 tablete kadar.Sonuçlar:Tabletler nezlenin süresini  %40 oranında kısalttı (ortalama olarak 9 günden 5 güne) ve nezle belirtilerini de ciddi anlamda azalttı.Dr. John C. Godfrey ve Dr. Nancy Godfrey çiftinin yaptığı bu araştırmaya göre, çinko soğuk algınlığını gidermede c vitamininden bile etkili.Çinko tabletleri tüm doğal yiyecek dükkanları ve eczanelerde bulunabilir, ancak çift daha ABD’de piyasaya sunulmayan çok daha güçlü bir versiyon geliştirdiklerini iddia ediyor.

Erkeklerde Kısırlık:Sperm hücreleriyle birleşip meni haline gelen prostatik sıvının üretildiği prostat bezinde yüksek konsantrasyonlarda çinko bulunur.Hafif çinko eksikliği sperm sayısını düşürür, bu da erkek kısırlığının en büyük nedenlerinden biridir.Çinkonun aynı zamanda prostattaki testosteronun metabolize edilmesini dengelediğine inanılıyor, testosteron cinsel güdüyü düzenleyen erkeklik hormonudur.(İşin ilginci, çinko bakımından çok zengin olan istiridye genelde erkekler için afrodizyak olarak bilinir.)Erkek kısırlığının diyete çinko takviyesi yaparak giderildiği birkaç vaka olduğunu duydum.Ayrıca çinko yaşlı erkeklerde yaygın bir sorun olan,  prostat bezi büyümesini de engelleyebilir.