Dafne

DAFNE
(Daphne spp.)
Serçediligiller familyasındandır.

(Efsaneye göre Dafne bizim Akdeniz kıyılarımızda yaşayan güzeller güzeli bir genç kızdır:Işık ve güneş tanrısı Alpollon ‘un umutsuz aşkı.Apollon’a teslim olmaması için babası ırmak tanrısı Peneios’a yada tanrılar tanrısı Zeus’a yada toprakanaya yalvarır ve ancak ağaca dönüştürülerek kurtulur Alpollo’un tek yanlı aşkından)

Yaprağını döken ve dökmeyen çalılar grubudur ve Türkiye’de 7 türü bulunur.Bazılarının yaprakları almaşık bazılarınınki karşılıklı dizilişlidir.Bileşiminde reçine, tanen, kumarin türevleri bulunur.

Bitkinin idrar arttırıcı , terletici, ve kabızlık giderici romatizma iyileştirici etkileri vardır.Bunun için 10 gram defne kabuğu 1 litre suda kaynatılır, dinlendirilip süzüldükten sonra balla tanlandırılarak günde bir-iki bardak içilir.

Dikkat önerilen doz aşılmamalıdı çünkü tahriş edicidir.

KUZEYDOĞU Anadolu dağlarında yetişen Mezeryon türü 50-150 cm boylarında , çalı görünüşlü, çok yıllık , bir bitkidir.Kısa saplı yaprakları 3-9 cm uzunlukta tam kenarlı ve tüysüzdür.Borumsu çiçeklerin 3-6 tanesi bir arada pembe renkli ve güçlü kokuludur.Bezelye büyüklüğündeki meyveleri kırmızımsıdır.

Sarumağu Sarıbağı gibi adları olan Karadeniz Dafnesi 100cm boylanabilen , hepyeşil, otsu bir bitkidir.2.5-7 cm uzunluğunda , kısa saplı, eliptik yaprakları vardır.Kokulu çiçeklerin birkaçı aynı sap üzerinde bulunur ve yeşilimsi sarı renktedir.

Develik otu, Gökçe gibi adları olan defne türü 20-60 cm boylarındadır, süt beyaz ve güçlü kokulu çiçekleri vardır.İç Anadolu Bölgesinin kırsal kesiminde ağır yük taşımaktan sakatlanmış hayvanların tedavisinde kullanılır.Tavuk çiçeği denen defne türü basura karşı kullanılır.