GRİP, NEZLE VE DİĞER RAHATSIZLIKLARDA NE YEMELİ?

GRİP, NEZLE VE DİĞER RAHATSIZLIKLARDA NELER YEMELİ, BESLENMELERİNE GÖRE DİYET YÖNTEMLERİ, HASTALKLARI HAKKINDA BİLGİ VE AÇIKLAMALAR

  

GRİP, NEZLE VE DİĞER RAHATSIZLIKLARDA NE YEMELİ?

Yiyecekler güçlü koruyucu ilaçlar olabilirler.Bu bölümde yaygın hastalıkları  ve bu  hastalıkların  oluşmasını önleyebilen  yada  belirtilerini  hafifleten  yiyecekleri  vitaminleri  ve diyetleri  göreceğiz.

GRİP,ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI

Grip, öksürük ve soğuk algınlığı hakkında bilğiler

Soğuk algınlığına  soğuk havaların  yol açtığına uzun  süreler inandırıldık.Fakat  beyaz adam oralara   yanında  rafine un,şeker ve alkolle ulaşmadan  önce  Eskimolar  bildiğimiz soğuk  algınlığına  yakalanmıyorlardı.Niçin  bazıları   bağışık görünürken  bazıları  sık sık  grip  yada  soğuk alğınlığına  yakalanır.Belkide  açıklaması  yaşam tarzındadır.Her zaman  her yerde  bulunan  virüsler  neden  herkesi  değilde  bazı  insanları  hasta eder?Çünkü  bazı insanlar  yaşam  tarzları  nedeniyle  bu mikroplara karşı  güçlü değiller ve bu yüzden sonunda hastalanıyorlar.

Soğuk alğınlığı , burundaki, boğazdaki ve bronşlardaki mukoz zarların enflamasyonuna  neden olan  viral bir enfeksiyondur.Soğuk alğınlığı ortalama  bir hafta sürer ve şiddetine  bağlı olarak  boğaz ağrısı,baş ağrısı,genel ağrı,burun akıntısı ve öksürük gibi  belirtiler verir.Modern  tıbbın en büyük  ironilerinden  biri  de pek çok  karmaşık  yaşamı  tehdit eden  hastalıkları tedavi edebilmemize karşın  soğuk algınlığını tedavi edememiz ve önleyecek  bir aşı geliştirememizdir.Soğuk algınlığına  pek çok  değişik  virüs neden olabilir;her yıl  yeni grip  türleri  ortaya çıkar  tam  bağışıklık  geliştirdiğimizde başka bir tür onun yerini alır.Ortalama  olarak  bir kişi yılda üç ila  altı kez soğuk algınlığına  ve bir çok kişide gribe yakalanır, ancak bu durumu  lehinize  çevirecek  ipuçları  vardır.Eğer  hastalanırsak  semptomlarımızı nasıl iyileştireceğimizi  ve sağlığımızı mümkün  olduğunca çabuk  nasıl çabuk kazanacağımızı   bilmemiz gerekir.

İnsanların çoğu günlük yaşamın  hengamesinde  soğuk alğınlığı  ve grip için  vakitleri  olmadığını düşünür.Semptomları  kontrol etmek için  ilaç depolarlar.Semptomları   bir kez maskelemeyi  başardıklarında  kendilerini  tekrar i yi sayarlar.Doğrusunu söylemek gerekirse  bu insanlar  iyileşmiyorlar, septomları  baskılıyorlar.Semptom baskılama ,bağışıklık sisteminin  vücudun  doğal iyileşme   sürecini  geliştirmesini  engellemektedir.Ateş,mukus üretimi,öksürük ve bitkinlik  defedilmesi gereken  şeylerdir fakat  aynı zamanda  bağışıklık sistemi  tarafından  yönetilen  yararlı iyileşme  belirtileridir.Bunlara izin  verilirse vücut  temizlenir,canlanır ve yeni  gelecek mikroplara karşı eğitilir.

Bu sürecin  gerçekleşmesine  izin vermek  için  ısınacak  şekilde  giyinmek  ve semptomlar  başlar başlamaz  istirahate  çekilmek gereklidir.Soğuk alğınlığı  ve griple  mücadele ederken  sıcaklık  önemlidir çünkü sıcaklık bağışıklık sisteminin  faliyetini arttırır.

Eğer ateşiniz varsa  bunu bir destek  olarak görün  çünkü  vücut enfekte eden  mikrobu  pişirmektedir.Mutlaka gerekmedikçe  ateş  düşürücü kullanmayın.

Havalar  soğuduğunda  evlerinizde  çok ısıtırız .Havayı  kurutur,nemi azaltırız..Nem az olduğunda  mikroorganizmalar,burnumuzda daha kolay  ilerler.Sıcaklık arttıkça nemlendirme de arttırılmalıdır.

Soğuk alğınlığı ve  grip semptomları gördüğünüzde  hemen harekete geçin.Birkaç  saat bile önemlidir.Erken yatın  kendinizi sıcak tutun.Abur cuburdan  uzak durun.Bol temiz su için.Çok fazla şeker bağışıklık sisteminize  zarar verir.Fırsatçı mikroplar için  uygun ortam  yaratır.Soğuk algınlığı ve  grip insanlar arasında  en kolay şekilde  el sıkışma ile  yayılır.Bu  nedenle  ellerinizi  yüzünüze  değdirmeyin yemekten  önce  ellerinizi  yıkayın.Japonlar grip  yada soğuk algınlığına  yakalandıklarına kalabalığa maskesiz  asla çıkmazlar.

Grip  ve soğuk  alğınlığı için  bütün zamanların  en etkili  ve bir numaralı  ilacı  besleyici bir diyet  bol temiz  su ,egzersiz yeterli  uyku  ve sevdiklerinizle  geçireceğiniz  sakinleştirici  ve dinlendirici zamanlar.Bununla  birlikte  doğamız  gereği mükemmel  olmadığımızdan  grip ve  soğuk algınlığını  uzaklaştırmanın  ve dindirmenin  bazı  doğal yardımcılarına  gerek  duyuyoruz.En  önemli  şey  tedaviye  erken  ilk işaretlerle  birlikte başlamaktır.Bütün  septomlar  görülene  ve  kendinizi  çok kötü  hissedene kadar beklemeyin.

Diyet önerileri

C vitamini (çilek,portakal,kavun)ve çinko bakımından  zengin(istiridye,buğday tohumu,kuzu eti)gıdalar acı biber ve tavuk çorbası  yiyin.

Viral bir enfeksiyonla savaşmanın  en iyi yolu  güçlü bir bağışıklık  sistemidir.A,C,E ve B6 gibi  bağışıklığınızı güçlendiren  vitaminler bakımından  zengin gıdalardan oluşmuş  çok yönlü  bir diyetle  beslenmek  enfeksiyonlara karşı direncinizi arttıracaktır.Aneminin  de soğuk alğınlığı  ve diğer  enfeksiyonlarla savaşma  yeteneğinizi  azaltacağını unutmayın: yediklerinizle  yeteri kadar demir(et,fasulye ve  kuru yemiş) ve folik  asit  (buğday tohumu,balkabağı çekirdeği,kuşkonmaz) aldığınızdan emin olun.

Şayet  soğuk  alğınlığına  yakalandıysanız,C vitamini  şiddetini süresini azaltacaktır.Bol bol  C vitamininden zengin( genellikle meyve ve sebze  örneğin  kırmızı  tatlı biber, portakal  suyu,brokoli,kavun,greyfurt,karnabahar,mango)yiyecekler yiyin.Normal  de günde  iki kez  1000 mg C  vitamini  kopleksi alırım:ancak soğuk algınlığına  yakalandığımda bu  dozu neredeyse saat başı 1000mg’ye çıkarırım.Esterlenmiş zamanla  salınan C vitamini  kompleklerini öneririm mideniz için  en iyisi budur.

Soğuk alğınlığına yakalandığınızda  acı  kırmızı biber  aklınıza gelsin.Acı  biberler harika  dekonjestanlardır( burun akıntısına iyi gelir).

Sıcak  tavuk çorbasıda  burun  tıkanıklığına  neden olan  salgıları çözecektir.(Çoğu hastahanede zatürre için  tavuk  çorbası  terapisi diğer tedavilerle birlikte  uygulanan  bir tedavi yöntemidir.)Ayrıca  tavuk  çorbası   enfeksiyonlara karşı  hafif bir antibiyotik etkisi yapıyor olabilir.

Son fakat aynı  derecede önemli olarak eczanelerde ve doğal  yiyecek  dükkanlarında  satılan  çinko  pastilleri  çoğu zaman soğuk alğınlığı belirtilerini azaltmaya ve hemen  iyileşmenize  yardımcı olabilirler.Çinko  sadece  soğuk alğınlığının  başlangıcında aldığınızda işe yarar.İki  saatte bir günde en fazla  dört kez  birer tane  çinko pastilini(15 mg)emin (çiğnemeyin).Aç karnına  çinko almayın.Bütün bunlarla birlikte aşağıda bazı favori ilaçlarıma yer veriyorum.

Arı Propolisi:İki arı propolisi kapsülünü  sıcak  suya boşaltın.Eriyene kadar karıştırın.Boğaz ağrısı için gargara olarak kullanın.Ayrıca iyi bir     antiseptiktir.

Bitkisel çaylar:Soğuk alğınlığı  ve grip  septomlarına  iyi gelen çok sayıda  bitkisel çay vardır.Papatya çayı  işe yarar,sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yapar,nane ve meyan  kökünden oluşan çayların  ise  öksürüğü yatıştırıcı etkisi vardır.Piyasada  soğuk alğınlığı ve gribe  karşı  birçok  bitkisel  çay vardır.solunum rahatsızlığı için meyan kökü,rezene,karaısırgan içeren çaylara bakın.Sinüs rahatsızlıkları  ve baş ağrıları için  papatya,ekinezya,kalın  sarı köklü düğünçiçeği defne meyvesi arayın.

C vitamini:Günlük  en az 2000 mg C vitamini alın.Ester C tipi hassas mideler için  en iyisidir.Antioksidan aktivesinin yanı sıra  C vitamini  histamin düzeyini düşürür,burun tıkanıklığını ,sulu gözleri,burun akıntısını,hapşırmayı rahatlatır.

Çinko pastilleri:Alternatif sağlık  profesyonelleri   son yıllarda  soğuk alğınlığının  süresini  kısaltmak  için  çinko  ve C vitamini  tabletlerini  emmenizi  önermektedir ve son olarak “Annals of Internal Medicine’da bunu doğruluyan bilimsel bir çalışma yayımlanmıştır.Soğuk alğınlığı  çeken  100 kişinin  yarısına  çinkolu yarısına  çinkosuz  pastil verilmiştir.Çinko  alan  grup  ortalama  dört günde  çinko almayan grup  ortalama 7 günde iyileşmiştir.Herhangi  tipte  bir  çinko  çelat işe yarar.Birçok mükemmel  çinko  tabletlerini  arayın  ve kullanım kılavuzunu izleyin.

Ekinezya Koyungözü Otu ve Altınmühür Bitkisi:Ekinezya soğuk alğınlığı yada gribin  ilk işaretleri görüldüğünde alınır,bağışıklık  sistemimizi  güçlendirir.Vücudunuzu  mikroplarla savaşmasını sağlar.Altınmühür hafif  antibiyotik  aktiviteye sahiptir ve mukoza iltihaplanmasına  bağlı tıkanmayı  gidermeye yardım eder.Koyungözü ateşi düşürebilir.Bu üç  bitkiyi içeren  kombine ürünlerden  kullanın.Bir kerede iki haftadan fazla kullanmayın.

Ginseng:Çalışmalar günde 100mg ginseng ekstresi soğuk alğınlığı yada grip mikrobuna yakalanma riskinizi belirgin şekilde düşürür.

Mürverağacı Meyvesi:Araştırmalar mürverağacı meyvesi şurubu ve pastilinin solunum yolları rahatsızlıklarının şiddetini ve viral enfeksiyon süresini azaltacağını göstermiştir.Dört saatte bir beş güne kadar  bir kaşık  mürverağacı meyvesi ekstresi yada bir pastil atın.

Okaliptüs:1-5  damla okaliptüs yağını  buharlaşıncaya koyarak rahatlatıcı buhar üretin ve burun deliklerinin temizlenmesine  yardım edin.

Sıcak Çay ve Bal:Sevdiğiniz çay çeşitlerinden bol bol için.İçersine bir kaşık  bal ekleyin.Yalnızca boğazınızı yumuşatmakla kalmaz,ayrıca bağışıklık sistemini  uyarıcı  antioksidanlarla da  doludur.Ekstra C vitamini  için kuşburnu  çayı için.Hatmi  kökü ve ahududu yaprağı çayı özellikle boğaz ağrısı için iyidir.

Sığırkuyruğu Çayı:Kuru ,inatçı öksürük için bir fincan  çayını deneyin.Bir yemek kaşığı kurutulmuş  bitkiyi  bir fincan  sıcak  suya koyun.Septomları  iyileştirmek için günde iki fincan için.

Zeytin Yaprağı Ekstresi:Zeytin yaprağı eksteresi doğal bir antibakteriyel \antiviral madde olan  elenolik asit içerir.Soğuk alğınlığı  ve nezle için  her dört  saatte üç 500 mg’lik kapsül alın.