PANTOTENİK ASİT

VİTAMİN, VİTAMİNLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ VE AÇIKLAMALAR.

  

PANTOTENİK ASİT

PANTOTENİK ASİT HAKKINDAKİ BİLGİLER

B vitaminleri ailesinden pantotenik asit, 1935’te biyokimyager R. J. Williams tarafından keşfedilmişti.Williams bu maddenin mayanın oluşumu için gerekli olduğunu farketmişti;fakat insan vücudunda ne gibi bir rol oynadığından emin olamamıştı.Artık pantotenik asitin, koenzim A ile beraber besinleri enerjiye çevirmeye yardımcı olmanın yanı sıra başka önemli görevleri de bulunduğunu biliyoruz.

Yıllar boyu pantotenik asit atletik yetiyi pekiştiren bir enerji verici olarak tanıtıldı ve bazı insanlar bu vitaminin saçların beyazlamasını önlediğine yemin ediyor.Bu iddiaları desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.Pantotenik asitin bir metaboliti olan pantetin, kolesterolü düşürme özelliğinden dolayı son zamanlarda büyük ilgi çekti.

Pantotenik asit açısından zengin besinlerden bazıları maya, karaciğer, yumurta, bezelye, yer fıstığı, buğday tohumu, yağsız etler ve baklagillerdir.

DOĞRU MİKTAR

Tavsiye edilen günlük doz olan 10 mg, kolaylıkla besinlerden alınabilir.Kolesterollerini düşürmeleri gereken kişilere doktorları tarafından günde 1000 mg’ye varan dozlarda verilebilir.

MUHTEMEL FAYDALARI

Kolesterol:Araştırmalar kanlarında yüksek lipit seviyesi olan hastalara pantetin takviyesi yapıldığında, hem kolesterolün ( yaklaşık %15 oranında) ciddi anlamda düştüğünü gösteriyor.Yüksek trigliserit ve kolesterol kalp krizi ya da felç geçirme ihtimalini arttırır.