Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi

Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Özellikle başta uzak doğuda olmak üzere, yurt dışında yaygın olarak kullanılan, şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yöntemleri Türkiye’de hızla gelişmektedir. Uzun bir geçmişi olan şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yöntemi doğru ve bilinçli uygulandığı takdirde bir çok hastalığa karşı tedavi de önemli derecede ilerleme kaydettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yönteminde uygulanan tedavi yöntemi ne olursa olsun, hekime olan ihtiyacı ortadan kaldırmaz. Ülkemiz de yoğun olarak ticari amaç güdülerek satılan bitkisel ürünler, hastalarda olumsuz sonuçlarda doğurabilmektedir. Bitkisel tedavi de kullanılan bitkilerin, ilgili makamların ciddi araştırma ve incelemeleri sonucunda, , üretim tesisi, hijyenik şartlara uygunluğu, ambalajlama gibi incelemelerde göz önünde bulundurulduktan sonra, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanımı uygun görülmektedir.

Doğada bir çok hastalığın tedavisine ilişkin şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bir çok bitki tedavi özelliği taşımasına rağmen, yanlış ve bilinçsiz kullanımı tedavi sağlayabilecek olan bitkilerinde zararlı bitkiler haline gelebileceğini unutmamalı, çünkü bu bitkilerin yanlış ve bilinçsiz kullanımı zehirlenme ve yan etki oluşturabilecek durumlara neden olabilir.

Sağlık insanın hayatında kaybetmek isteyeceği veya kaybetmeyi göze alacağı en son şeydir. Biliyoruz ki, sağlık problemi yaşayan insanlar bunun tedavisi ile ilgili en küçük umuda bile dört elle sarılmaktadır. Fakat bu umudu sadece ticari amaçlarına alet edenler, bazen sadece para kazanmak adına insanlara zarar verebilecek ürünler satmaya çalışmaktadır. Unutmayın ki şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi de uygulanan yöntemler, kesin olarak tedavi niteliği taşımamaktadır ve bu bitkiler gıda takviyesi olarak tedaviye yardımcı olmak amaçlı kullanılır. Özellikle 18 yaş altı kişilerin bu tür ürünlerin kullanımı sırasında hekim kontrolünde olmaları (doktor bilgisi ve gözetimi), hekiminizin belirlemiş olduğu tedavi yöntemine bağlı olarak, hekiminizin kontrolün de kullanım sağlanmalıdır.

Şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yöntemleri aynı hastalığı taşıyan iki farklı insan üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. İnsan bünyesinin farklı olması nedeniyle bir kişide olumlu sonuçlar doğuran şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yöntemi, aynı hastalığı taşıyan farklı bir kişide olumlu sonuçlar vermeyebilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise; şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yönteminde olumlu sonuç elde eden kişilerin, tedavi sürecini daha da hızlandırmak amacıyla yanlış kullanım veya aşırı dozda kullanımı kişinin tedavi sürecine olumsuz etkiler doğurabilmektedir.